Witaminy i minerały dla kobiet

0

Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy wiesz, że podczas menopauzy niektóre z nich są szczególnie potrzebne, bo pomagają niwelować negatywne skutki menopauzy?
W ciągu całego życia kobiety zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się i przystosowuje organizm do zadań, które są przed nim stawiane. Nie zawsze jednak zmiany te są pożądane i wyczekiwane. Jedną z takich przemian jest menopauza, która znacząco wpływa na organizm kobiety i niesie ze sobą wiele uciążliwych objawów. Zmiany hormonalne wpływają na cały organizm kobiety powodując nie tylko objawy wypadowe, ale także kruchość kości, zwiotczenie skóry, drażliwość i ogólne zmęczenie. Aby zminimalizować ten niekorzystny wpływ klimakterium na organizm warto zadbać o uzupełnienie diety w składniki takie jak:
Wapń
Zatrzymanie miesiączkowania jest spowodowane spadkiem stężenia estrogenu we krwi, a to z kolei ujemnie działa na poziom wapnia. Aby zminimalizować utratę masy kostnej w okresie menopauzy i pomenopauzalnym kobiety powinny dostarczać do organizmu zwiększoną ilość tego składnika. Dodatkowo wapń wzmacnia także działanie estrogenów stosowanych w profilaktyce osteoporozy.
Witamin D3
Witamina D3 jest niezbędna do przyswajania oraz wykorzystywania przez organizm wapnia i fosforu. Pomaga budować i zachować mocne i zdrowe kości. Odpowiada także za utrzymanie ich właściwej gęstości. Pomimo możliwości syntezy tej witaminy przez skórę ze światła słonecznego jej niedobory są zjawiskiem często występującym, szczególnie u osób starszych.
Witaminę E
Witamina E zwana jest także witaminą młodości ponieważ chroni komórki przed wolnymi rodnikami, opóźnia procesy starzenia. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych, wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Działanie to poprawia wygląd skóry wpływając na jej elastyczność i sprężystość.
Witamina B6
Witamina B6 uczestniczy w szeregu procesów metabolicznych w organizmie. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie systemu nerwowego, krwiotwórczego i odpornościowego. Suplementacja witaminy B6 w okresie menopauzy pozwala na ograniczenie skutków stresu i drażliwości związanej z klimakterium.
Kwas foliowy
Kwas foliowy pełni podstawową rolę we wzroście i rozwoju wszystkich komórek. Dostateczna ilość kwasu foliowego w diecie poprawia ogólny stan samopoczucia, łagodzi objawy zmęczenia oraz pozytywnie wpływa na układ krwiotwórczy.
Climea

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.