Jak uniknąć odparzeń

0

Odparzenia są dolegliwością, która często spędza sen z powiek – zarówno niemowlętom, jak i ich mamom. Odparzenia pojawiają się w okolicach „pieluszkowych”. Do ich przyczyn można zaliczyć zarówno błędną formę pielęgnacji noworodka jak i inne czynniki. Jeśli chodzi o niewłaściwe pielęgnowanie, to polega ono głównie na: zbyt rzadkim zmienianiu pieluch, nie stosowaniu kremów ochronnych zabezpieczających skórę niemowlaka a także na używaniu nieodpowiednich kosmetyków (niedostosowanych do potrzeb delikatnej skóry malca). Do przyczyn odparzeń nie związanych z pielęgnacją można zaliczyć: dietę (która może powodować zmiany w kale i moczu czyniące je bardziej drażniącymi dla skóry), przyjmowanie leków (z tym samym skutkiem), a także pranie ubranek dziecka w środkach mogących wywołać reakcję alergiczną (w postaci odparzenia i wysypki).
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z odparzeniem? W okolicach pupy i pachwin dziecka pojawiają się otarcia mechaniczne i obrzęki (spowodowane ocieraniem się o skórę ciasnej pieluchy). Może występować również wysypka (o różnej postaci – krost, bąbli, grudek), a także rumień pieluchowy – zaczerwienienie w okolicach genitalnych i wydalniczych.
Odparzeniom można zapobiegać, przede wszystkim poprzez stosowanie wzmożonych zasad higieny dziecka. Konieczna jest regularna zmiana pieluchy, za każdym razem gdy ta będzie mokra. Ponad to istotny jest wybór odpowiedniego produktu – pielucha powinna dobrze chłonąć wilgoć, ale równocześnie przepuszczać powietrze. Należy zwrócić uwagę również na zapięcie pieluchy – nie powinno zbyt mocno uciskać skóry. Podczas jej zmiany warto stosować kremy przeciwodparzeniowe, specjalne balsamy dla niemowląt, talk. Warto też pamiętać o tym, by dziecka nie przegrzewać (do czego niestety opiekunowie niemowląt wykazują skłonności). Zbyt wysoka temperatura w okolicach pieluchy może się skończyć bolesnymi podrażnieniami.
Czasami odparzenia mimo uważnej opieki i tak się pojawią. Co wtedy? Przede wszystkim częstsze kąpiele, w letniej, przegotowanej wodzie oraz stosowanie kremów i maści ochronnych. Pomogą one ukoić podrażnione okolice, a także przyspieszych proces gojenia. Jeśli dolegliwości nie miną – warto skonsultować się z pediatrą, który znajdzie przyczynę takiego stanu rzeczy.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.