Profilatyka raka szyjki macicy

0

Co roku w Polsce wykrywa się średnio około 3,6 tysiąca przypadków raka szyjki macicy. Niestety – w większości diagnoza jest zbyt późna a choroba kończy się śmiercią pacjentki. Dlaczego tak się dzieje? Z powodu lekceważenia badań profilaktycznych. Szacuje się, że nawet 30 % kobiet nigdy jeszcze nie wykonało cytologii. Tymczasem największą szansę na wyleczenie mają właśnie te kobiety, u których raka szyjki macicy wykryje się w pierwszym stadium.
Cytologia pozwala na wykrycie zarówno wczesnych zmian nowotworowych, jak i stanów przednowotworowych, a także zdiagnozowanie zakażenia wirusem HPV (odpowiedzialnym za większość zachorowań na ten rodzaj raka), opryszczką. Dzięki cytologii można zauważyć nawet minimalne zmiany w szyjce macicy, a przy tym wykryć różnego rodzaju zakażenia bakteryjne (w tym grzybice i inne infekcje).
Warto włączyć cytologię do profilaktyki i wykonywać coroczne badanie (zwłaszcza, jeśli jest się aktywną seksualnie kobietą w wieku od 25 – 59 roku życia). Jeśli ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest u pacjentki niskie – może ona ograniczyć się do badań raz na 2 – 3 lata. Decydującym czynnikiem jest tutaj jednak wynik badania.
Badanie cytologiczne odbywa się w gabinecie ginekologicznym i jest metodą nieinwazyjną. Poprzedza je rozmowa z pacjentką stanowiąca ważny element przy diagnozie. Główna część polega na pobraniu rozmazu z pochwy – zawierającego komórki nabłonka tarczy ściany macicy, oraz nabłonka szyjki macicy – za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie na poddaniu komórek analizie mikroskopowej w laboratorium. Każda stwierdzona podczas badania nieprawidłowość jest przyczyną do skierowania pacjentki na dalsze badania.
Warto pamiętać, że rak szyjki macicy w początkowym stadium przebiega niemal bezobjawowo. Oczywiście, mogą się pojawić pewne niepokojące symptomy (jak stany zapalne pochwy, niewielkie krwawienia lub plamienia po stosunku, świąd w pochwie, jej wzmożona wilgotność), jednak często bywają one lekceważone. Z kolei gdy pojawiają się już bardziej charakterystyczne objawy (jak częste krwawienia międzymiesiączkowe, kontaktowe, krwawe upławy, bóle promieniujące nawet do kończyn, bóle podbrzusza) – choroba może być w stadium zaawansowanym. Dlatego nie warto czekać na jakiekolwiek oznaki nieprawidłowego funkcjonowania układu płciowego i regularnie zgłaszać się na badania przesiewowe

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.