Wizyta u ginekologa

0

Jeśli chodzi o wizyty Polek u ginekologa – to wedle statystyk sprawa nie wygląda najlepiej. Do regularnych wizyt, co najmniej raz na rok, a z reguły częstszych przyznają się prawie wszystkie kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą. Co jednak z resztą? Panie nie leczące się przy pomocy HTZ przyznają, że do ginekologa udają się tylko w ostateczności, z reguły raz na 2 lata, lub nawet rzadziej (jeśli wyniknie jakiś problem zdrowotny czy infekcja).
Tymczasem regularne badania ginekologiczne są istotne dla kobiet w każdym wieku, i to niezależnie od tego, czy są aktywne seksualnie czy nie. Kobiety w ciąży rzecz jasna to zupełnie inna „kategoria pacjentek”, których poniższe zasady nie obowiązują – one powinny być w stałym kontakcie ze swoim ginekologiem.
Wiele chorób, takich jak chociażby rak szyjki macicy (zbierający w Polsce co roku śmiertelne żniwo) rozwija się bezobjawowo. Ich wczesne wykrycie (i wyleczenie w pierwszych stadiach) mogą zagwarantować tylko regularne badania profilaktyczne.
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć już w wieku nastoletnim. Jest to bowiem okres w którym dziewczyna zaczyna miesiączkować, a w związku ze zmianami hormonalnymi mogą pojawiać się niepokojące objawy w okolicach intymnych. Ponad to – sama menstruacja może przebiegać nieregularnie, zanikać – wtedy konieczna może być konsultacja ginekologiczna. Lekarz może również pomóc w wybraniu odpowiedniej metody antykoncepcji.
Kobiety w wieku 20 – 30 lat powinny już regularnie korzystać z wizyt u ginekologa, wykonywać badania kontrolne (zwłaszcza, jeśli są aktywne seksualnie). Do elementarnych działań profilaktycznych powinny zaliczać się: coroczne badanie cytologiczne (nawet wykonane prywatnie nie kosztuje majątku, a pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w narządach rodnych); badanie USG narządów rodnych (co 2 lata) oraz badanie USG piersi (raz na rok).
Wizyty u ginekologa po przekroczeniu 30 roku życia także powinny odbywać się regularnie, ze szczególnym uwzględnieniem badań pod kątem wykrywania mięśniaków macicy (pojawiającymi się u kobiet między 35 a 45 r.ż.). USG narządów rodnych i cytologię można wykonywać co dwa lata, jednak dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie przynajmniej jednej mammografii. Dla 40- i 50-latek wskazane są natomiast regularne badania mammograficzne (co dwa lata)oraz cytologiczne (dwa- trzy lata).
Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny służyć nie tylko doraźnemu leczeniu (np. infekcji) czy uzyskiwaniu recept na antykoncepcję. Równie istotne jest badanie ginekologiczne służące profilaktyce chorób układu rozrodczego. Wszelkie niepokojące nas objawy powinny być konsultowane ze specjalistą – a wstyd w tym wypadku jest zwyczajnie nie na miejscu. W końcu ginekolog to lekarz jak każdy inny.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.