Co szkodzi wątrobie?

0

Wątroba stanowi ważną część układu pokarmowego człowieka. Co szkodzi wątrobie?

Zdrowa wątroba

Każdy narząd czy gruczoł naszego organizmu odgrywa istotną rolę w wielu procesach, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie. Wątroba jest częścią układu pokarmowego. Przechwytuje i przetwarza sile mineralne, które są nam potrzebne. Odgrywa istotną rolę w procesie metabolizmu. Magazynuje witaminy i neutralizuje szkodliwe toksyny. Filtruje również krew. Pełni kilka ważnych funkcji, o których należy pamiętać.

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba jest ciągle narażona na uszkodzenia związane w dużej mierze z naszą dietą. Sposób w jaki się odżywiamy, ma znaczenie także dla pracy narządów i całego ciała. Im więcej dostarczamy mu składników odżywczych, tym lepiej i efektywniej funkcjonuje. Wątroba przetwarza wszystko co jemy i pijemy, więc zdrowa dieta jest tu niezbędna. Istnieją produkty które są szczególnie szkodliwe dla naszej wątrobie. Tłuste i smażone jedzenie prowadzi do nadwagi i otyłości, co przyczynia się do uszkodzeń wątroby. Lepiej jeść lżejsze posiłki, przygotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu. Układ pokarmowy będzie wtedy łatwiej trawił dostarczane pokarmy, a my pozbędziemy się uczucia ciężkości. Kolejnym produktem na zakazanej liście jest alkohol. To toksyczny związek, który w połączeniu z różnego rodzaju lekami, może dokonać wielu uszkodzeń i doprowadzić do poważnych chorób. To samo dotyczy soku grejpfrutowego. Jego także nie należy łączyć z lekami. Wątroba neutralizuje wtedy ich działanie. Szkodliwe mogą okazać się restrykcyjne diety. Moda na odchudzanie ma także swoje minusy, ponieważ zbyt szybki spadek wagi, często prowadzi do powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowy i obrastania wątroby w uwolniony tłuszcz. Najlepiej odchudzać się pod okiem lekarza lub dietetyka i pamiętać o tym, że zdrowie jest ważniejsze niż szybki efekt diety. Wątrobie szkodzi również szybkie i niezdrowe jedzenie. tłuste-jedzenieŻyjemy w ciągłym pośpiechu, zapominając o odpowiednich porach posiłków i zbilansowanej diecie. Stołujemy się w fast-foodach, często w drodze z pracy. Taki sposób odżywiania może znacząco odbić się nie tylko na naszej wątrobie ale całym zdrowiu. Zastanówmy się nad tym, zanim sięgniemy po kolejnego hamburgera czy frytki.

Nie zapominajmy o wątrobie. Odżywiajmy się zdrowo i unikajmy szkodliwych produktów takich jak alkohol czy tłuste jedzenie. Skutki uszkodzeń wątroby mogą być bardzo poważne a ich leczenie długotrwałe. Warto więc zadbać o zdrowie wątroby już dziś.

Udostępnij :)

About Author

Dodaj komentarz