Skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu

0

Nietrzymanie moczu, może dotyczyć ponad 3 milionów osób, w samej tylko Polsce. Trudno jest jednak, podać dokładne dane statystyczne, ponieważ wiele z nich ukrywa swój problem. Tymczasem NTM można skutecznie leczyć.

Istnieją dwie podstawowe metody leczenia nietrzymania moczu. W zależności od przypadku, możliwe jest podjęcie leczenia nieinwazyjnego, bądź też inwazyjnego.

Dzięki odpowiedniej rehabilitacji, możliwe jest rozwiązanie problemu NTM, w sposób nieinwazyjny. W takim przypadku stosuje się specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla (wskazane także dla kobiet po porodzie, które nie odczuwają satysfakcji podczas zbliżenia z partnerem), a także podaje się pacjentowi środki farmakologiczne. Zdarza się również, że zamiast leków, stosuje się stożki dopochwowe, biofeedbacki lub wykonuje się elektrostymulację dopochwową mięśni Kegla.

W poważniejszych przypadkach, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który ma na celu przywrócenie sprawności mięśniom Kegla, lub podniesienie (podwieszenie)
szyi pęcherza moczowego. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o operacyjnym rozwiązaniu problemu NTM, zwykle w pierwszej kolejności stosuje się ćwiczenia poprawiające sprawność tych mięśni.

Najważniejsze w całym procesie leczenia NTM, jest chęć pozbycia się wstydu i udanie się do lekarza, w celu uzyskania pomocy. Wbrew powszechnej opinii, problem nietrzymania moczu można skutecznie leczyć. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większe szanse, że cały proces leczenia zostanie sprowadzony do właściwej rehabilitacji.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.