Nietrzymanie moczu, może dotyczyć ponad 3 milionów osób, w samej tylko Polsce. Trudno jest jednak, podać dokładne dane statystyczne, ponieważ wiele z nich ukrywa swój problem. Tymczasem NTM można skutecznie leczyć.
Istnieją dwie podstawowe metody leczenia nietrzymania moczu. W zależności od przypadku, możliwe jest podjęcie leczenia nieinwazyjnego, bądź też inwazyjnego.
Dzięki odpowiedniej rehabilitacji, możliwe jest rozwiązanie problemu NTM, w sposób nieinwazyjny. W takim przypadku stosuje się specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla (wskazane także dla kobiet po porodzie, które nie odczuwają satysfakcji podczas zbliżenia z partnerem), a także podaje się pacjentowi środki farmakologiczne. Zdarza się również, że zamiast leków, stosuje się stożki dopochwowe, biofeedbacki lub wykonuje się elektrostymulację dopochwową mięśni Kegla.
W poważniejszych przypadkach, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który ma na celu przywrócenie sprawności mięśniom Kegla, lub podniesienie (podwieszenie)
szyi pęcherza moczowego. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o operacyjnym rozwiązaniu problemu NTM, zwykle w pierwszej kolejności stosuje się ćwiczenia poprawiające sprawność tych mięśni.
Najważniejsze w całym procesie leczenia NTM, jest chęć pozbycia się wstydu i udanie się do lekarza, w celu uzyskania pomocy. Wbrew powszechnej opinii, problem nietrzymania moczu można skutecznie leczyć. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większe szanse, że cały proces leczenia zostanie sprowadzony do właściwej rehabilitacji.