Najczęstsze powody alergii

0

Alergia jest to schorzenie charakteryzujące się specyficzną reakcją układu immunologicznego na określone czynniki zewnętrzne. Objawami alergii są zazwyczaj łzawienie i swędzenie oczu, katar, kichanie, przekrwienie śluzówki dróg oddechowych, czasami obrzęk i utrudnione oddychanie oraz zmiany skórne (pokrzywka, egzemy, wysypki). Wraz z alergią często współwystępuje stan zapalny. Wyróżniamy różne typy uczuleń: alergie wziewne (m.in. na pyłki, roztocza – obecne w kurzu, zarodniki pleśni), alergie pokarmowe (do najpopularniejszych alergenów należą mleko, orzechy, niektóre owoce – głównie truskawki czy cytrusy), alergie kontaktowe (np. na sierść zwierząt domowych czy różnego rodzaju substancje chemiczne) a także alergie na leki.
Alergen który dostaje się do organizmu wywołuje zazwyczaj natychmiastową reakcję. Po tej wczesnej odpowiedzi występuje także faza późna (jednak nie u każdego pacjenta). Pojawia się wtedy obrzęk oraz zwężenie górnych i dolnych dróg oddechowych.
Alergia może być determinowana przez czynniki genetyczne. U niektórych osób mamy do czynienia z atopią – są one bardziej podatne na występowanie reakcji alergicznych. Niestety jak na razie nie zlokalizowano dokładnie genów odpowiedzialnych za występowanie alergii. Wiadomo jednakże, że w przypadku dzieci, których rodzice cierpią na jakąś postać uczulenia, wystąpienie alergii jest bardziej prawdopodobne. Predyspozycja do wystąpienia reakcji uczuleniowej nie oznacza, że jej objawy muszą wystąpić. Konieczna jest jeszcze ekspozycja na alergeny. Do najczęstszych wyzwalających taką reakcję czynników należą: pyłki roślin (zwłaszcza traw, żyta, bylicy, brzozy, babki, leszczyny czy olszy), pleśnie, roztocza, naskórek i sierść zwierząt. Osoby, które obawiają się, że mogą być na coś uczulone powinny zrobić testy alergiczne w jednej z poradni alergologicznych.
Należy również pamiętać, że wraz z postępującym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego ludzi ze skłonnością do alergii przybywa. Sprzyjają temu również stosowane na masową skalę detergenty i środki chemiczne, środki konserwujące dodawane do żywności a także dym papierosowy, alkohol czy promieniowanie UV.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.