Mammografia jest badaniem piersi polegającym na poddaniu ich prześwietleniu promieniowaniem rentgenowskim. Do jej wykonania używa się mammografu, każdej z piersi wykonane zostają 2 zdjęcia. Mammografia jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod badania piersi, pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany, na przykład guzki o średnicy rzędu pół centymetra (niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym).
Regularne wykonywanie mammografii jest bardzo istotnym elementem profilaktyki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nowotwór piersi co roku zabija około 5 tysięcy Polek – często przyczyną jest zbyt późne postawienie diagnozy. Tymczasem profilaktyka daje szanse na wyleczenie zmian nowotworowych jeszcze w ich wczesnym stadium.
Mammografia jest szczególnie zalecana kobietom, które przekroczyły 40 rok życia, przechodzą okres menopauzy ( a także stosują hormonalną terapię zastępczą) , lub młodszym, które mogą być narażone na występowanie raka piersi (np. ze względu na obciążenie genetyczne, późne urodzenie pierwszego dziecka, bezdzietność czy leczenie z powodu innych schorzeń piersi).
Zaleca się, aby już w okresie od 35 – 40 roku życia wykonać przynajmniej jedną mammografię, a od 40 – 49 roku – powtarzać to badanie co dwa lata. Wyjątkiem są panie leczące się przy pomocy HTZ – one powinny badać się co roku. Częstsze badania, co półtora do dwóch lat zaleca się kobietom w okresie postmenopauzalnym, od 50 do 75 roku życia. Choć w Polsce realizowane są tzw. programy profilaktyczne, jednak dostępność w ich ramach bezpłatnych badań mammograficznych jest ograniczona do pewnych grup wiekowych. Nie warto jednak czekać na to, aż znajdziemy się w „grupie ryzyka powyżej 50 roku życia” i wykonywać regularnie badanie, którego koszty wcale nie są wysokie, a na pewno niewspółmierne do korzyści.
Mammografia
0
Udostępnij :)