Bujne i zadbane włosy kojarzą się ze zdrowiem, młodością i siłą. Także mają wpływ na odbiór naszej osoby przez otoczenie. Postępując łysienie może negatywnie wpływać na jakość życia. Wraz z włosami tracimy część poczucia własnej wartości a nawet atrakcyjności co prowadzi bardzo często do braku samoakceptacji. Gdy włosów na głowie robi się coraz mniej przyczynami ich utraty mogą być: przyjmowanie niektórych leków, osłabienie organizmu, zbyt intensywna pielęgnacja, długotrwały stres, po różnego rodzaju choroby( cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy), nowotwory, czy przez hormony. Ten ostatni czynnik jest odpowiedzialny właśnie za łysienie androgenowe. Zaburzenia hormonalne chociaż wymagają specjalistycznego leczenia, to są możliwe do wyleczenia.
Niepokojące objawy
Wypadanie włosów jest całkiem normalne, w tym czasie włos przechodzi 3 fazy, wzrostu, przejścia oraz spoczynku. Cykl ten trwa nieprzerwanie w ciągu naszego życia. Jeśli nie tracimy ponad 100 włosów dziennie to możemy uznać to że nic się nie dzieje, a jeśli jest ich sporo więcej to mamy do czynienia z łysieniem. Kult piękna zmusza nas do podjęcia kroków w leczeniu.
Czemu wypadają?
Za tą przypadłość odpowiedzialne są dwa czynniki: genetyczny i hormonalny. Jeśli nasz dziadek szybko utracił bujną czuprynę i nasz rodzic również całkiem możliwe ze i nas to dotknie. Dotychczas naukowcom nie udało się ustalić który, z genów odpowiada za przekazywanie skłonności do utraty włosów. W przypadku łysienia hormonalnego u mężczyzn, problem wynika z nie właściwego przekształcania testosteronu. U kobiet następuje obniżenie stężenia androgenu wytwarzanego w samym mieszku włosowym – aromatazy. Kobiety i mężczyźni inaczej łysieją. U panów zaczyna się to od kątów czołowych, następnie szczyt głowy, za wyjątkiem potylicy. Takie łysienie może występować zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Żeński typ łysienia objawia się nadmierna utratą włosów u szczytu głowy.
Diagnoza
Należy wykonać badania aby sprawdzić jaka jest przyczyna wypadania włosów i dobrać odpowiednia terapię. Konieczna jest morfologia krwi, zbadanie poziomu cukru, sprawdzenie cynku, żelaza w organizmie, hormonów płciowych, badania histopatologiczne. Najbardziej znaną metodą badania włosów jest trichogram. Trzeba wyrwać około 100 włosów żeby przeprowadzić badanie, pod mikroskopem. Badanie jest szybki i bezbolesne. Pomimo tak zaawansowanej technologii nie zawsze da się ustalić przyczynę wypadania włosów. Metod leczenia androgenowego jest wiele lecz działają tylko w czasie ich stosowani. Możemy wybrać pomiędzy preparatami doustnymi, miejscowych, a także specjalnych zbiegów i w końcu przeszczep włosów.