Dla kogo HTZ?

0

Klimakterium, czyli popularniej – menopauza, to naturalny okres w życiu każdej kobiety. W celu złagodzenia niektórych objawów, a także profilaktycznie, by chronić kości przed osteoporozą, zaleca się zastosowanie tzw. HTZ. Czym jest i kto powinien wybrać ten rodzaj terapii?

HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, stosowana jest u kobiet już około 40-45 roku życia, tuż po tym, jak przestaje regularnie miesiączkować. Ważne jest jednak, aby nie mylić nieregularnych owulacji z ich całkowitym zaprzestaniem. Zastosowanie HTZ w odpowiednim momencie, pozwala skutecznie zapobiegać gwałtownemu obniżaniu się poziomu hormonów płciowych w organizmie, a tym samym także złagodzić objawy menopauzy.

W trakcie stosowania hormonalnej terapii zastępczej, podawane są pacjentce, hormony takie jak: estrogen, progesteron i inne, w celu wyrównania ich poziomu w organizmie, ponieważ on sam nie jest już w stanie samodzielnie kontrolować procesu ich produkcji.

Faktem jest jednak, że pomimo licznych zalet HTZ, w trakcie stosowania terapii ważna jest stała i regularna kontrola stanu zdrowia pacjentki. Nie należy także mylić hormonalnej terapii zastępczej, z lekami antykoncepcyjnymi, co często wiele pacjentek niesłusznie robi. Istotnym jest także to, że niektóre składniki HTZ, mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów, co oznacza w praktyce, że w przypadku kobiet znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, należy odstąpić od tej metody łagodzenia objawów menopauzy. Z tego samego powodu, nie jest wskazane stosowanie HTZ dłużej niż przez okres lat 5.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.