Jesienią bardzo często doskwiera nam obniżony nastrój, brak chęci do jakiejkolwiek aktywności i poczucie przygnębienia. Czy to już depresja, czy tylko zwykła chandra? Sprawdź, czy cierpisz na jesienną depresję?
Depresja sezonowa
Kiedy dni zaczynają się robić coraz krótsze, a pogoda coraz mniej łaskawa, z wielu ludzi dosłownie „uchodzi życie”. Stają się mniej towarzyscy i wiecznie zmęczeni. Brak słońca, pochmurne i krótkie dni, mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Czasami senność i zły humor mogą być wynikiem niewyspania, niskiego ciśnienia lub kłopotów osobistych. Jeśli jednak chandra trwa nazbyt długo, może być wynikiem jesiennej depresji, pojawiającej się sezonowo. Jesienna depresja może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku i płci, jednak według badań o wiele bardziej narażone są na nią kobiety i osoby starsze.
Objawy jesiennej depresji
Jesienna depresja jest związana z brakiem światła słonecznego, które powoduje niedobór serotoniny (hormonu szczęścia) i podwyższony poziom melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za nadmierne zmęczenie). Hormonalne wahania objawiają się wzmożoną sennością, ciągłym poczuciem niewyspania, nadmiernym apetytem, utratą energii i brakiem koncentracji. Nieustanne złe samopoczucie i poczucie beznadziejności oraz brak zainteresowania codziennymi sprawami czy spotkaniami ze znajomymi, to wyraźne symptomy depresji. Spada również libido i zainteresowanie seksem.
Walcz z depresją
Dokładne mechanizmy powstawania jesiennej depresji nie są znane. Wiadomo, że występuje sezonowo – uaktywnia się najczęściej jesienią i może trwać aż do wiosny, po czym ustępuje samoistnie. W niektórych przypadkach nieleczona depresja jesienna, może przerodzić się w regularną depresję. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć przeciwdziałać chandrze już od pierwszych objawów. Co można zrobić, aby nie dać się jesiennej depresji?
• Wysypiaj się i stosuj odpowiednią dietę – bogatą w witaminę D, kwas foliowy, magnez.
• Podejmuj regularną aktywność fizyczną – ruch wyzwala endorfiny.
• Jak najczęściej wychodź na świeże powietrze – siedzenie w zamkniętych pomieszczeniach działa niekorzystnie na organizm.
• Pracuj, wykonuj wszystkie obowiązki – rutynowe działania wypełniają czas i prowadzą do poczucia zadowolenia.
• Jak najczęściej spotykaj się ze znajomymi – towarzystwo poprawia humor i podnosi poziom hormonów szczęścia.
• Zapisz się na fototerapię – naświetlanie białym światłem działa jak dawka promieni słonecznych.
• Bierz zimne prysznice – pobudzanie receptorów zimna na ciele uwalnia noradrenalinę w mózgu.
• Myśl pozytywnie!
Jeśli domowe sposoby nie działają i mimo wszystko czujesz, że cierpisz na jesienną depresję, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym albo psychologiem. Najbardziej sprawdzonym sposobem na depresję zawsze pozostanie psychoterapia.