Zapalenie pęcherza jest najczęściej wywołane przez bakterie dostające się do pęcherza przez cewkę moczową. Ten stan zapalny dotyczy dolnego odcinka dróg moczowych i częściej spotykany jest u kobiet niż u mężczyzn (z uwagi na ich budowę anatomiczną).
Zapalenie pęcherza może być dolegliwością przewlekłą, ale też schorzeniem o ostrym przebiegu. Do głównych objawów dolegliwości należą: ból, uczucie parcia (oraz towarzyszące mu oddawanie niewielkich ilości moczu lub niemożność jego oddawania), pieczenie, a także bóle w dole brzucha, ogólne złe samopoczucie, gorączka. Do objawów zalicza się również cechy samego moczu – jego mętność oraz nierzadko krwiste zabarwienie i nieprzyjemny zapach.
Jakie są przyczyny występowania zapalenia pęcherza i dróg moczowych? Jak wspomniałam, to stan zapalny wywoływany najczęściej przez bakterie. Ryzyko zachorowań u kobiet zwiększają czynniki takie jak: stosowanie krążków domacicznych, zaniedbywanie higieny okolic intymnych, zapalenie pochwy, zaburzenia we florze bakteryjnej okolic moczopłciowych, a także kamienie w nerkach, cukrzyca czy wady układu moczowego. Również mężczyźni mogą znaleźć się w grupie ryzyka, zwłaszcza jeśli stwierdzono u nich przerost prostaty.
Stan zapalny można stwierdzić w oparciu o badanie moczu oraz posiew, następnie konieczne jest dobranie odpowiedniego antybiotyku – którym leczone będzie schorzenie. Oczywiście – nie wystarczą działania doraźne. Aby nie dopuścić do nawrotów zapalenia pęcherza konieczne jest ustalenie jego przyczyny i zlikwidowanie jej. Poza antybiotykami przy zapaleniu pęcherza zaleca się stosowanie preparatów ziołowych (dostępnych bez recepty), ale także zmianę diety i picie dużej ilości kwaśnych płynów – jak sok z żurawin, czy napary z brzozy, pokrzywy, dziurawca
Zapalenie pęcherza
0
Udostępnij :)