Zachorowanie na raka jajników wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej atakuje kobiety po 55 roku życia, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Jest to nowotwór, który w początkowej fazie rozwoju nie dając żadnych szczególnych objawów. W momencie, gdy jest wyraźnie rozwinięty występują zauważalne dolegliwości.
Kobiety w wieku menopauzalnym, stosujące HTZ długotrwale zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika, inne czynniki ryzyka to: wiek (zachorowania na raka jajnika w młodym wieku zdarzają się rzadko), bezdzietność, starszy wiek w chwili pierwszego porodu, późna menopauza, palenie papierosów. Nieznaczną ochroną przed rozwojem raka jajnika jest przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, rzucenie palenia. Kobiety, które wielokrotnie rodziły także rzadziej chorują. Ryzyko zmniejsza także karmienie piersią, albowiem hamuje owulacje.
Wczesny etap rozwoju nowotworu przebiega bezobjawowo, w miarę kiedy masa guza wzrasta, zaczyna on uciskać sąsiadujące narządy, pojawia się wtedy uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, dyspepsja oraz inne zaburzenia żołądkowe. W późniejszym etapie można zauważyć powiększenie obwodu brzucha, niedrożność jelit, zatrzymanie moczu, wodonercze. Wzrasta OB, pojawia się ból co świadczy o zaawansowaniu choroby.
Kluczem do skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie, dzięki temu rokowania są lepsze. Kompleksowe diagnozowanie nowotworu jajnika obejmuje: wywiad, badanie ginekologiczne i fizykalne, badanie ultrasonograficzne oraz badania pomocnicze: radiologiczne, wlew kontrastowy, mammografia, prześwietlenie klatki piersiowej.