Krótki kurs udzielenia pomocy

0

pierwsza pomocDzięki naszym wskazówkom , poznasz kilka podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. Dzięki nim możesz uratować komuś cenne życie. Jak się zachować w różnych sytuacjach, aby skutecznie pomóc.

 

Zadławienie: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia – u nich stosuje się tak zwany manewr Heimlicha. Stań z tyłu poszkodowanego i obejmij go rękoma na wysokości pasa. Jedną dłoń zaciśnij w pięść, drugą ją obejmij. Następnie przejdź do brzucha – pomiędzy pępkiem a dolną częścią żeber energicznie uciskaj ku górze tak długo, aż przedmiot wypadnie.

Małe dziecko – połóż je głową skierowaną w dół na swoim przedramieniu Starszaka przełóż przez kolano i kilka razy uderz w plecy.

 

Wstrząs anafilaktyczny: to rodzaj reakcji alergicznej. Jej objawy to spadek ciśnienia tętniczego, blada, chłodna i wilgotna skóra, nadmierna senność a następnie utrata przytomności. Aby pomóc choremu, trzeba go położyć i zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Jeśli ma przy sobie ampułko – strzykawkę z adrenaliną lub inhalator należy ich użyć. W przypadku gdy straci przytomność należy ułożyć go w bocznej pozycji. Jeżeli zostało zatrzymane krążenie, trzeba przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie.

 

Wypadek samochodowy: jeżeli jesteś świadkiem wypadku, zatrzymaj się zapal światła awaryjne i ustaw na drodze trójkąt ostrzegawczy. Oceń sytuację – podejdź do uszkodzonego samochodu. Wyciągnij kluczyki ze stacyjki, aby zapobiec pożarowi, sprawdź czy w aucie nie ma palących się papierosów.

Jeśli zobaczysz małe źródło ognia, spróbuj zagasić płomienie gaśnicą samochodową. Podejdź blisko ognia, ale w bezpiecznej odległości. Jeżeli pali się pod maską nie podnoś jej, tylko od razu użyj gaśnicy. Pamiętaj, że działa tylko kilka sekund, więc naciśnij spust, dopiero gdy wycelujesz w płomienie. Jeżeli poszkodowany nie oddycha wynieś go z auta. W tym celu posłuż się chwytem Rauteka. Podejdź jak najbliżej siedzenia samochodowego. Jeśli masz poszkodowanego po prawej stronie, wsuń prawą rękę za jego plecy i złap prawe przedramię. Drugą rękę przełóż pod lewą pachą poszkodowanego, jednocześnie stabilizując mu kręgosłup. Wysuń go z auta i udziel pierwszej pomocy.

 

Krwotok: pamiętaj, aby nigdy nie dotykać gołą dłonią rany – to nie bezpieczne dla ciebie, i dla poszkodowanego. Nie aplikuj na ranę też żadnych leków.

Krwotok z kończyny – zakładamy na ranę opatrunek uciskowy. Jeżeli jest to możliwe przyciskamy, do rany gazę. Warto także samemu uciskać rane i najbliższą tętnicę, szybciej powstanie skrzep.

Ranny tułów– poszkodowany powinien siedzieć, w przypadku uszkodzenia klatki piersiowej leżącej, w przypadku rany brzucha poprzecznej, bądź wyprostowanymi nogami jeżeli rana jest podłużna na brzuchu. Ran na tułowiu nie uciskamy, wystarcza gaza.

 

Ranna głowa – należy założyć na ranę gazę i zabandażować ją. Rany na głowie też nie możemy uciskać.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.