Co robić gdy osoba nie oddycha

0

masaż sercaPokażemy wam jak łatwo można pomóc osobie, która nie oddycha, jest nie przytomna. To trzy podstawowe kroki, a można uratować komuś życie.

 

Krok 1: Masaż serca

Zawsze wykonujemy go gdy poszkodowana osoba nie oddycha i nie reaguje na bodźce. Odwróć ja na plecy, odegnij jej głowę sprawdź czy nie ma nic w ustach. Uklęknij obok, ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, a na nim nadgarstek drugiej. Spleć palce obu dłoni uciskaj szybko i mocno – na głębokości 5 cm. Wykonaj 30 uścisków. I przejdź do sztucznego oddychania.

 

Krok 2: Sztuczne oddychanie

Po serii 30 uciśnięć zaciśnij palcami nos poszkodowanego, obejmij szczelnie jego usta swoimi i dwukrotnie wdmuchnij powietrze tak aby podniosła się jego klatka piersiowa. Po drugim oddechu powrócić do masażu serca. Wykonuj go na przemian ze sztucznym oddychaniem: 30 uciśnięć/ 2 oddechy.

Uwaga!Możesz poprzestać na samym masażu, lecz skuteczniej jest wykonywać go razem ze sztucznym oddychaniem. Do czasu aż przyjedzie karetka.

 

Krok 3: Pozycja boczna ustalona

Jest bezpieczna dla osoby która, jest nie przytomna, ale oddycha. Połóż poszkodowanego na plecach. Jego ramię (te które jest bliżej ciebie) ułóż pod kątem prostym do tułowia, dłonią ku górze. Zegnij poszkodowanemu nogę w kolanie(tę bardziej oddaloną). Złap go za dalszą rękę i nogę zgiętą w kolanie, a następnie przewróć na bok w swoją stronę. Odchyl mu głowę do tyłu, aby poprawić drożność dróg oddechowych i ułatwić oddychanie.

Udostępnij :)

About Author

Comments are closed.